coat.svg

godlo_uwb.svg

wydzial_informatyki_napis.svg

Title of the document

Wykład gościnny przedstawiciela Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC)

05.12.2023

Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza wszystkich zainteresowanych na gościnny wykład przedstawiciela Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2023 r. (piątek) o godz. 9.45 w sali 2003 na Wydziale Biologii UwB (kampus przy ul. Ciołkowskiego).

Tematem wystąpienia będzie omówienie potencjału współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC), w oparciu o bogate doświadczenia wyniesione przez żołnierzy nadzorujących pracę polskiego zespołu w ramach Locked Shields - corocznych największych ćwiczeń NATO z cyberobrony.

Jak wyjaśniają organizatorzy spotkania, obrona cyberprzestrzeni z roku na rok staje się coraz ważniejszym priorytetem, a DKWOC, jako jeden z podmiotów, stoi na pierwszej linii w walce z zagrożeniami cyfrowymi. Duża różnorodność wyzwań oraz wysoka dynamika zmian sprawia, iż skuteczne zwalczanie zagrożeń wymaga zbudowania szerokiego wachlarza kompetencji, znacząco wykraczających poza umiejętności techniczne związane z infrastrukturą IT.

Innym niezbędnym elementem w tym zakresie jest zbudowanie metod pozwalających na sprawną współpracę pomiędzy administracją publiczną, służbami mundurowymi oraz cywilami. Bezsprzecznie Polska odnosi w tym obszarze sukcesy, czego przykładem są nie tylko drugie miejsce zajęte w ćwiczeniach Locked Shields w 2022 roku oraz trzecie w 2023 roku, ale również wysoka pozycja w rankingu Cyber Defense Index 22/23 przygotowanym przez MIT.

Więcej o Locked Shields 2023